THE NIGERIA GOSPEL MUSIC AWARD NOMINATIONS AND VOTING PROCEDURE



The Nigeria Gospel Music Awards (NGMAwards) is an annual event instituted by The Academy of Gospel Music in Nigeria to encourage gospel artistes in Nigeria who have used and are using their God given talents to promote and spread the gospel of Christ Jesus across and beyond the nation.
A cursory look at the Nigeria's entertainment industry shows that there is really no system of reward for gospel artistes; hence, the need to systematically encourage Nigerian gospel artistes is met by The Nigeria Gospel Music Awards (NGMAwards) project.
Voting is strictly in Nigeria, and done by sending the Nominees' code to 32811 via these network carrier: MTN, GLO, AIRTEL and VISAFONE. More so, voting ends on 25th of November 2013.




COMPETITIVE
CATEGORY A :  THE BEST INDIGENOUS SONG - (CONTEMPORARY)
 

1. FLO -   NGMA(space) A1  (send to) 32811 
2. PITA - NGMA(space) A2  (send to) 32811 
3. SAMSONG - NGMA(space) A3  (send to) 32811 
4. ANNY - NGMA(space) A4  (send to) 32811
5. OBIWON - NGMA(space) A5  (send to) 32811 
6. KENNY SAM - NGMA(space) A6  (send to) 32811

     
CATEGORY    B:   THE BEST INDIGENOUS SONG - (ALTERNATIVE)

1.    TAIWO OLADOYE -   NGMA (space) B1  (send to) 32811 
2.  ADA -   NGMA(space) B2  (send to) 32811 
3.  IBITAYO JEJE -   NGMA(space) B3  (send to) 32811 
4.  PSALMOS -   NGMA(space) B4  (send to) 32811 
5.  MONIQUE -   NGMA(space) B5  (send to) 32811 
6.  GAISE -   NGMA(space) B6  (send to) 32811 

CATEGORY   C:   THE BEST INDIGENOUS SONG - (TRADITIONAL)

1. SAMMIE OKPOSO -   NGMA(space) C1  (send to) 32811
2. AFRESH -   NGMA(space) C2  (send to) 32811
3.  BETHANY -   NGMA(space) C3  (send to) 32811
4.  OKIKI JESU -   NGMA(space) C4  (send to) 32811
5. SOLOMON LANGE -   NGMA(space) C5  (send to) 32811
6. SAM NEM -   NGMA(space) C6  (send to) 32811
    
CATEGORY  D:   BEST GOSPEL HOP / RAP
1. IBK SPACESHIPBOI -   NGMA(space) D1  (send to) 32811
2. PROVABS -   NGMA(space) D2  (send to) 32811
3. GAMEMAN -   NGMA(space) D3  (send to) 32811
4. BOUQUI -   NGMA(space) D4  (send to) 32811
5. N.U.T.T.Y JOSH -   NGMA(space) D5  (send to) 32811
6. DOPE -   NGMA(space) D6  (send to) 32811
7. PROTEK -   NGMA(space) D7  (send to) 32811
8. 565 -   NGMA(space) D8  (send to) 32811
9. SAM NEM -   NGMA(space) D9  (send to) 32811

 CATEGORY   E:   BEST REGGAE
 1. RIGHTEOUSMAN -   NGMA(space) E1  (send to) 32811
2. BUCHI -   NGMA(space) E2  (send to) 32811
3. INNERMAN -   NGMA(space) E3  (send to) 32811
4. PAUL PERSOL -   NGMA(space) E4  (send to) 32811
5. ED GILBERT -   NGMA(space) E6  (send to) 32811
 
CATEGORY  F:  BEST ROCK

 1. VIVA -   NGMA(space) F1  (send to) 32811
2. JAHDIEL -   NGMA(space) F2  (send to) 32811
3. FEGA -   NGMA(space) F3  (send to) 32811
 4. AILLY OMOJEHOVA -   NGMA(space) F4  (send to) 32811
 5. IKIRI LAWRENCE -   NGMA(space) F5  (send to) 32811
 6. ADA -   NGMA(space) F6  (send to) 32811
 7. FLO -   NGMA(space) F7  (send to) 32811

CATEGORY   G:  BEST SOUL/ R&B
 1. LARRYBLEX -   NGMA(space) G1  (send to) 32811
 2. SEGUN OBE -   NGMA(space) G2  (send to) 32811
 3. SAMSONG -   NGMA(space) G3  (send to) 32811
 4. CHARLES GRANVILLE -   NGMA(space) G4  (send to) 32811
5. FEMI OYELEYE  -   NGMA(space) G5  (send to) 32811
 
CATEGORY  H :  BEST MALE VOCALIST

 1. SAMMIE OKPOSO -   NGMA(space) H1  (send to) 32811
 2. SEGUN OBE -   NGMA(space) H2  (send to) 32811
 3. SAMSONG -   NGMA(space) H3  (send to) 32811
 4. CHARLES GRANVILLE -   NGMA(space) H4  (send to) 32811
 5. FLO -   NGMA(space) H5  (send to) 32811
6. PITA -   NGMA(space) H6  (send to) 32811
 7. KENNY SAM -   NGMA(space) H7  (send to) 32811
    
CATEGORY  I:   BEST FEMALE VOCALIST
 1. TAIWO OLADOYE -   NGMA(space) I1  (send to) 32811
 2. NENE SOUL DIVA -   NGMA(space) I2  (send to) 32811
 3. EFE -   NGMA(space) I3  (send to) 32811
 4. ANNY -   NGMA(space) I4  (send to) 32811
 5. ONOS -   NGMA(space) I5  (send to) 32811
 6. DIEKO -   NGMA(space) I6  (send to) 32811
        
CATEGORY   J:   MUSIC PRODUCER OF THE YEAR
 1. FLO -   NGMA(space) J1  (send to) 32811
2. PHAT E -   NGMA(space) J2  (send to) 32811
3. WOLE ONI -   NGMA(space) J3  (send to) 32811
4. MASTERKRAFT -   NGMA(space) J4  (send to) 32811
5. OKEY SOKAY -   NGMA(space) J5  (send to) 32811
 6. J TREASH -   NGMA(space) J6  (send to) 32811


CATEGORY K:   BEST GROUP OR DUO
 1. MIDNIGHT CREW -   NGMA(space) K1  (send to) 32811
 2. TIM GODFREY & XTREME CREW -  NGMA(space) K2  (send to) 32811
 3. GOSPEL ACCORDING TO RAP [GA2R] -  NGMA(space) K3  (send to) 32811
 4. BRAND NEW GENERATION [B.N.G.] -  NGMA(space) K4  (send to) 32811
 5. GOD'S OWN RADICALS [G.O.R] -  NGMA(space) K5  (send to) 32811
 6. TEHILA CREW -   NGMA(space) K6  (send to) 32811

CATEGORY L:   BEST  USE OF INSTRUMENT/ BEST JAZZ
 1.MFM MASS CHOIR -   NGMA(space) L1  (send to) 32811
 2. SEGUN OLUWAYOMI -   NGMA(space) L2  (send to) 32811
 3. MIKE AREMU -   NGMA(space) L3  (send to) 32811
 4. NATHANIEL BASSEY -   NGMA(space) L4  (send to) 32811
 5. EBELE THE FLUTIST -   NGMA(space) L5  (send to) 32811

CATEGORY  M:  BEST NEW ARTISTE
 1. HENRISOUL -   NGMA(space) M1  (send to) 32811
 2. FLO -   NGMA(space) M2  (send to) 32811
 3. TOLU IJOGUN [NEE ODUKOYA] -  NGMA(space) M3  (send to) 32811
 4. TAIWO OLADOYE -   NGMA(space) M4  (send to) 32811
5. TOEYOURSEA -   NGMA(space) M5  (send to) 32811

 CATEGORY   N:   NEXT RATED
 1. SAM NEM -   NGMA(space) N1  (send to) 32811
2. FEMI  FLAME -   NGMA(space) N2  (send to) 32811
3. C-STAS -   NGMA(space) N3  (send to) 32811
4. SAM JAMZ -   NGMA(space) N4  (send to) 32811
5. ISRAEL  FUNSHO -   NGMA(space) N5  (send to) 32811
6. STEVE WILIZ -   NGMA(space) N6  (send to) 32811
 7.  565 -   NGMA(space) N7  (send to) 32811

CATEGORY   O:   RECORD LABEL
 1. BOSS ENTERTAINMENT -   NGMA(space) O1  (send to) 32811
 2. FREENATION -   NGMA(space) O2  (send to) 32811
 3. LOVEWORLD -   NGMA(space) O3  (send to) 32811

CATEGORY  P:   BEST COLLABORATION SONG / ALBUM
 1. 'ARUGBO OJO' -   NGMA(space) P1  (send to) 32811  (FT. PAT UWAJE-KING DORIS DUMAH)
2. 'WORUNO' -   NGMA(space) P2  (send to) 32811 FT. SAMMIE OKPOSO ANNY
 3. 'E GIMME MONEY' -   NGMA(space) P3  (send to) 32811 FT. GAMEMAN MIDNIGHT CREW
 4. 'SOKUTUYOYO' -   NGMA(space) P4  (send to) 32811 FT. HENRISOUL BOUQUI
 5. 'GOD NO DEY LIE' -   NGMA(space) P5  (send to) 32811 FT. FRANK EDWARDS TB1
 6. 'I STAND AMAZED' -  NGMA(space) P6  (send to) 32811 [REMIX] FT. LARA GEORGE - MOJI OLUSOJI
7. 'TESTIFY' -   NGMA(space) P7  (send to) 32811 FT. MIKE ABDUL - OBIWON
8. 'HALLELUYAH' -   NGMA(space) P8  (send to) 32811 FT. PST KUNLE AJAYI - BETHANY
9. 'MORIRE' -   NGMA(space) P9  (send to) 32811 FT. MONIQUE - MIKE ABDUL
10. 'LIGHT IN ME' -   NGMA(space) P10  (send to) 32811 FT. TYCHI - IBK SPACESHIPBOI

CATEGORY  Q:   CHOIR OF THE YEAR

1. MFM HQ CHOIR -   NGMA(space) Q1  (send to) 32811
 2. TREM -   NGMA(space) Q2  (send to) 32811
 3. HICC CHOIR -   NGMA(space) Q3  (send to) 32811
 4. COZA CHOIR -   NGMA(space) Q4  (send to) 32811
 5. FOUNTAIN OF LIFE CHOIR -   NGMA(space) Q5  (send to) 32811

   
CATEGORY   R:  WORSHIP SONG OF THE YEAR
1. LIZA C  -  'I SURRENDER'    NGMA(space) R1  (send to) 32811
2. SOLOMON LANGE  -  'YABO'   NGMA(space) R2  (send to) 32811
3. FUNKE AKINOKUN  - 'WHO YOU ARE'    NGMA(space) R3  (send to) 32811
4. NIKKI LAOYE -  'ONLY YOU'   NGMA(space) R4  (send to) 32811
5. KENNY K'ORE -  'YOUR PEACE' -  NGMA(space) R5  (send to) 32811

       
CATEGORY  S:   SONG OF THE YEAR

1.  NIKKI LAOYE  -  '123'    NGMA (space)  S1  (send to) 32811
 2. HENRISOUL - 'BLOW MY MIND'   NGMA(space) S2  (send to) 32811
 3. TIM GODFREY - 'EKELEBE'   NGMA(space) S3  (send to) 32811
 4. SAMMIE OKPOSO -  'MY STORY'   NGMA(space) S4  (send to) 32811
 5. FLO - 'TWALE'     NGMA(space) S5  (send to) 32811
 6. PITA -   'LIGHT UP MY WORLD'    NGMA(space) S6  (send to) 32811
     
CATEGORY T:   ARTISTE OF THE YEAR

1. SAMMIE OKPOSO -   NGMA(space) T1  (send to) 32811
 2. FLO -   NGMA(space) T2  (send to) 32811
 3. SEGUN OBE -   NGMA(space) T3  (send to) 32811
 4. TIM GODFREY -   NGMA(space) T4  (send to) 32811
 5. HENRISOUL -   NGMA(space) T5  (send to) 32811
        
CATEGORY  U:   ALBUM OF THE YEAR

1.  SAMMIE OKPOSO  -  'THE STATEMENT'    NGMA(space) U1  (send to) 32811
 2.  SEGUN OBE -  'STILL STANDING' -  NGMA(space) U2  (send to) 32811
 3. FLO -  'SANCTIONED'    NGMA(space) U3  (send to) 32811
 4. MIDNIGHT CREW -  'KING OF NATIONS' -  NGMA(space) U4  (send to) 32811
 5. B.O.U.Q.U.I - "MARKS OF A GENERAL/EVE OF INDEPENDENCE"   NGMA(space) U5


CATEGORY V:   BEST MALE ARTISTE IN DIASPORA
 1. IZZY - USA -   NGMA(space) V1  (send to) 32811
2. DAFIDI - MALAYSIA -   NGMA(space) V2  (send to) 32811
3. DARE DAVID - USA -   NGMA(space) V3  (send to) 32811
4. JID VOCALS - UKRAINE -   NGMA(space) V4  (send to) 32811
5. PCE CREW - USA -   NGMA(space) V5  (send to) 32811
6. IKIRI LAWRENCE -  ZA -   NGMA(space) V6  (send to) 32811
 7. FEMI OYELEYE - US -   NGMA(space) V7  (send to) 32811

     
CATEGORY  W:  BEST FEMALE ARTISTE IN DIASPORA
 1. PEGGY OTIS - USA -   NGMA(space) W1  (send to) 32811
2. FUNKE AKINOKUN - FRANCE -   NGMA(space) W2  (send to) 32811
3. ISABELLA - UK -   NGMA(space) W3  (send to) 32811
4. ANU - USA -   NGMA(space) W4  (send to) 32811
5. DORIEN JACOBS - UK -   NGMA(space) W5  (send to) 32811
 6. PAT EDO - UK -   NGMA(space) W6  (send to) 32811

             
    VIDEO AWARDS CATEGORY  
       
CATEGORY X:   BEST VIDEO
1. LIZA C -  'I SURRENDER'   NGMA(space) X1  (send to) 32811
2. HENRISOUL -  'BLOW MY MIND'   NGMA(space) X2  (send to) 32811
3. KENNY SAM -  'IGWE'  NGMA(space) X3  (send to) 32811
4. MIKE ABDUL - 'MORIRE'   NGMA(space) X4  (send to) 32811
5. GA2R - 'THE ALMIGHTY'   NGMA(space) X5  (send to) 32811
6. 'SAMMIE OKPOSO - ' PRAISE PARTY'  NGMA(space) X5  (send to) 32811
   
       
CATEGORY Y:   BEST VIDEO DIRECTOR

1. TOLUCCI -   NGMA(space) Y1  (send to) 32811
2. YINKA DAVIDS -   NGMA(space) Y2  (send to) 32811
3. AKIN ALABI -   NGMA(space) Y3  (send to) 32811
4. LAWRENCE OMO-IYARE -   NGMA(space) Y4  (send to) 32811
5. GBENGA SALU -   NGMA(space) Y5  (send to) 32811
 6. AJAYI SCENELOCK -   NGMA(space) Y6  (send to) 32811

     

    2. NON COMPETITIVE CATEGORY  

CATEGORY ZA:   SPECIAL RECOGNITION AWARDS

1. SUNDAY BEST WITH SABINA 
 2. SAMMIE OKPOSO  
 3. NOMORELOSS  

 ZB:  CONCERTS / EVENTS

1. GOSPEL NITE LIVE  -
 2. CLUB 23 -

 ZC:   LIFETIME ACHIEVEMENT

POSTHUMOUS
© Copyright Gospel Redefined 2016. Powered by Blogger.